خرید ملک در ترکیه

در این بخش قصد داریم تا موضوعاتی همچون شرایط اخذ اقامت ترکیه با ملک ، شرایط عمومی خرید خانه در ترکیه، قوانین اخذ اقامت ترکیه  از طریق خرید خانه، شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک را بررسی کنیم.

خرید ملک در ترکیه

چه کسانی می توانند اقدام به خرید املاک ترکیه کنند؟

ترکیه بر اساس اصل تقابل به سرمایه گذاران خارجی اجازه خرید ملک در این کشور را می دهد.

اصل تقابل  یعنی آن دسته از کشورهایی که به شهروندان ترکیه اجازه خرید ملک در کشورشان را بدهند شهروندان آن کشور می توانند در ترکیه اقدام به خرید ملک بکنند.

طبق همین قانون، شهروندان ایرانی هم می توانند در ترکیه ملک خریداری کنند. تمام شهروندان اتحادیه اروپا به جز (بلژیک، قبرس، کشور چک و اسلواکی) ایالات متحده، کانادا و سایر کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین، نیز می توانند نسبت به خرید املاک در ترکیه اقدام کنند.

مزایای خرید ملک در ترکیه

۱- اخذ شهروندی و اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

با خرید یک ملک به ارزش ۴۰۰ هزار دلار آمریکا، می‌توانید شهروندی ترکیه و به دنبال آن پاسپورت این کشور را کسب کنید.

پاسپورت ترکیه امکان سفر به کشورهای زیادی را بدون ویزا، برای شما فراهم می‌کند. به علاوه با خرید ملکی به ارزش کمتر از ۴۰۰ هزار دلار نیز می‌توانید اقامت یک ساله را دریافت کنید.

⚠️ توجه کنید که : در نشست هیئت دولت ترکیه در  سه شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ (دوازدهم آوریل ۲۰۲۲) ،  اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک  را در قبال خرید ملک را از حداقل ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰/۰۰۰ دلار افزایش داد.

۲-  قیمت بسیار کمتر نسبت به ایران

شاید یکی از مهم‌ترین مزایای خرید املاک در ترکیه، همین مسئله‌ی قیمت تمام‌شده‌ی ملک باشد. طبق آمار موجود، قیمت خرید خانه در ترکیه و در شهری مثل استانبول، تقریبا نصف قیمت خرید در ایران خواهد بود.

مثلا میانگین قیمت خرید خانه در تهران حدود ۳۰ و در استانبول حدود متری ۱۵ میلیون تومان است. حال آنکه کیفیت و امکانات املاک ترکی بسیار بیشتر است.

۳-  نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی

نزدیکی جغرافیایی این کشور به ایران و از آن مهم‌تر، عدم نیاز به اخذ ویزا برای سفر به این کشور است.

دیگر آنکه کشورهای ترکیه و ایران از نظر تاریخ و فرهنگ بسیار به هم شبیه هستند و این موضوع، مهاجرت را برای ایرانیان آسان می‌کند.

قوانین خرید املاک در ترکیه در ۲۰۲۲ چیست؟

طبق قوانین ترکیه در ۲۰۲۲ فقط بخشی از خارجی ها می توانند در ترکیه ملک بخرند و ایران هم جزء کشورهایی است که مجاز به خرید املاک ترکیه  هستند. طبق این قوانین:

حداقل قیمت خریدملک درترکیه برای اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه ۴۰۰ هزار دلار آمریکا است.(طبق قانون تصویب شده در سه شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ (دوازدهم آوریل ۲۰۲۲)

به منظورحفظ پاسپورت ترکیه ملک خریداری شده به مدت ۳ سال نباید فروخته و یا واگذارشود.

 

اتباع خارجی مجازند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری کنند.

همچنین اتباع خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه را که در مناطق نظامی-امنیتی واقع شده اند را نخواهند داشت.

افراد خارجی مجازند تنها تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را خریداری کنند.

اتباع خارجی  و یا شخصیت های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه مجاز هستند از مالکین و موسسات مالی (بانک) معتبر درخواست خرید قسطی داشته باشند. این از جمله قوانین خرید خانه در ترکیه است که می تواند برای شما مفید باشد.

افراد خارجی که زمینی می خرند تا ملک بسازند باید طی دو سال این کار را انجام دهند.

ایرانی ها می توانند هر نوع ملکی از جمله زمین، خانه و ملک تجاری را خریداری کنند.

با خرید ملک به ارزش کمتر از  ۴۰۰/۰۰۰ دلار نیز می توان اقامت ۲ ساله  ساله ترکیه را دریافت کرد و تا هر زمان سند به نامتان باشد می توانید تمدید کنید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه در سال ۲۰۲۲

در واقع  اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه، آسانترین و سریعترین راه اخذ اقامت ترکیه است. در حال حاضر مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه در میان ایرانیان از محبوب ترین راه های مهاجرت به ترکیه است.

از دلایل این محبوبیت می توان به اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک اشاره کرد. به این معنی که شما با خرید خانه در ترکیه، می توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید!

نکته مهم در خصوص اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

شما با خرید ملکی با ارزش حداقل ۴۰۰.۰۰۰دلار آمریکا می توانید شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

 

⚠️ دولت ترکیه  در  سه شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ (دوازدهم آوریل ۲۰۲۲) ،  اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک  را در قبال خرید ملک را از حداقل ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰.۰۰۰دلار افزایش داد.

 

برای اخذ شهروندی از این طریق خریدار حق فروش ملک مورد نظر را تا ۳ سال ندارد  اما بعد از اتمام این مدت در صورت تمایل می تواند ملک را بفروشد.

از جمله مزایای اخذ شهروندی ترکیه از این روش این است که شما برای گرفتن اقامت کشور های دیگر هزینه ای که پرداخت می کنید فقط برای دریافت اقامت است اما در ترکیه شما هزینه ای نمی کنید و فقط سرمایه گذاری می کنید ، و در کنار آن پاسپورت کشور ترکیه رو هم می توانید دریافت کنید.

قیمت خرید ملک در ترکیه به پول ایران

در زیر می توانید قیمت حدودی یک ملک ۱۰۰متری در شهرهای مختلف ترکیه به لیر و تومان را مشاهده کنید.(توجه داشته باشید که قیمت ها به صورت حدودی است و با توجه به محله می تواند متفاوت باشد.)

نام شهر         قیمت متوسط برای یک ملک ۱۰۰ متری

استانبول        حداقل ۱ میلیون لیر (حدود ۲ میلیار تومان)

ازمیر    ۷۵۴/۹۲۷ لیر( حدود ۱/۴ میلیارد تومان)

آنتالیا    ۵۵۴/۲۳۰ لیر(حدود ۱ میلیارد تومان)

بورسا   ۶۵۱/۲۶۳ لیر (۱/۲ میلیارد تومان)

آیدین   ۶۵۳/۵۵۸ لیر(۱/۲ میلیارد تومان)

قیمت خرید خانه در ترکیه مثل همه جای دنیا بستگی به شرایطی دارد از جمله:

شهر و محله انتخاب شده

قدیمی یا جدید بودن منطقه

دوری از دریا(مرکزی یا ساحلی بودن منطقه)

نوع مسکن (مسکن نو ساز یا قدیمی )

دسترسی به امکانات شهری از جمله مدارس، بیمارستانها، مراکز خرید

دسترسی به سیستم حمل و نقل شهری مانند مترو ، متروبوس و…

امکانات خود ملک : آپارتمان نرمال ، سیته و یا رزیدانس

شرکت سازنده‌ی پروژه (برخی شرکتها از شهرت بالایی برخوردارند. معمولا پروژه هایی که این شرکتها شروع میکنند ،کیفیت بسیار بالایی دارند)

و …

قیمت خانه در ترکیه به صورت متوسط از حدود حداقل ۳۰۰ میلیون شروع می شود. اگر بخواهیم قیمت مسکن در ایران و ترکیه را مقایسه کنیم باید بگوییم که قیمت املاک و مستغلات در ترکیه ارزان تر از ایران است. در ترکیه شما می توانید با هر بودجه ای اقدام به خرید ملک کنید.

به طور مثال  در شهرهای کوچک  ترکیه  با مبلغ حدود  ۵۰۰ میلیون تومان به  پول ایران می توانید خانه بخرید؛ و در شهر استانبول در محله های متوسط رو به بالا مثل کایتانه می توانید یک ۷۰ متری یک خوابه را با مبلغ سه و نیم میلیارد تومان به بالا خریداری کنند.

این قیمت در مقایسه با تهران بسیار کمتر است و با همین شرایط برای خرید خانه ای در محله متوسط تهران بالای چهار و نیم میلیارد تومان خواهد بود.